58
محل تبلیغ شما
58
محل تبلیغ شما

تازه های آیا می دانید ؟

برو بریم »
افزایش ممبر تلگرام

افزایش ممبر تلگرام

افزایش ممبر تلگرامبرای افزایش ممبر تلگرام دو راه وجود دارد : جذب ممبر فیک و جذب ممبر واقعیجذب و اضافه کردن ممبر فیک :ممبر فیک ...

dna_run

پژوهش های جدیدی که در مجله Epigenetics به چاپ رسیده است فواید  ورزش را روی متیلاسیون ژن‌ها  تعریف می‌کند. البته مشخص و آشکار است که محیط (ازجمله رژیم غذایی، آلاینده‌ها و شیوه زندگی) روی متیلاسیون ژن‌ها تاثیر دارد و بیان ژن‌ها را تحت تأثیر قرار می‌دهد، اما در مورد اپی ژنتیک و ورزش چطور؟

می‌دانیم که برای حفظ سلامت خود باید به‌ صورت مرتب ورزش کنیم اما تا به امروز مشخص نبود که چگونه امر ورزش می‌تواند برروی بیان ژن‌ها نیز تأثیرگذار باشد.

در تحقیق فوق محققان سوئدی از موسسه  (Stockholm) Karolinskaاز بین مردان و زنان جوان و سالم، ۲۳ نفر را انتخاب نمودند. سپس محققان از افراد مذکور خواستند تا فقط با یک پا دوچرخه ثابت بزنند و پای دوم آنان به‌عنوان کنترل در این تحقیق مورد بررسی قرار گرفت. در این تحقیق داوطلبان می‌بایست با سرعتی متوسط در زمان 45 دقیقه، 4 بار در هفته و به مدت 3 ماه دوچرخه ثابت می‌زدند. همچنین باید قبل و بعد از ورزش از عضلات نمونه‌برداری می‌شد.,:

همان‌طور که انتظار می‌رفت پس از انجام این حرکت ورزشی در پایی که حرکت ورزشی را انجام می‌داد تغییرات فیزیکی رخ داد. علاوه بر این مشخص شد پس از ورزش در سلول‌های ماهیچه متیلاسیون ژن‌ها دچار تغییر شده است. یعنی بیش از 5000 منطقه در DNA ماهیچه، همراه با الگوی جدیدی در گروه‌های متیل شده بود در صورتی که این تغییرات در پای دیگر این افراد مشاهده نمی‌شد. بعلاوه با انجام این حرکت ورزشی تغییرات بسیاری در مناطق enhancers ژنوم رخ داد، این مناطق جهت تنظیم و افزایش بیان ژن مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین پس از ورزش بیان ژن در هزاران ژن اصلاح شد، بسیاری از این ژن‌ها در متابولیسم انرژِی، پاسخ‌دهی به انسولین و تورم در ماهیچه‌ها نقش دارد.

exercise-main

درنتیجه می‌توان گفت ورزش روی متیلاسیون ژن‌ها تأثیر دارد و باعث می‌شود متیلاسیون ژن‌ها کمابیش فعال شود، بر این اساس می‌توان اثر مثبت ورزش را روی سلامت از دیدگاه اپی ژنتیک توصیف نمود.

منبع : www.hidoctor.ir
مطالب مرتبط :

پاسخ دهید