91
محل تبلیغ شما
91
محل تبلیغ شما

تازه های بیماری ها و راه درمان

برو بریم »
کلینیک چشم پزشکی اصفهان | دیابت و تاثیر آن بر چشم

کلینیک چشم پزشکی اصفهان | دیابت و تاثیر آن بر چشم

دیابت وتاثیر آن بر چشم یکی از شایع ترین علت های کاهش دید در سن 25 الی 65 سالگی رتینوپاتی دیابت است. این بیماری در اثر ...

 

خون قبل از آنکه از راه قلب به شش‌ها (جائى که دوباره اکسیژن‌دار مى‌شود) برسد در تمام بدن به‌وسیلهٔ قلب و از طریق رگ‌هاى خونى گردش مى‌کند تا اکسیژن و مواد غذائى را به بافت‌ها و سلول‌هاى بدن برساند.

عوامل متعددى روى گردش خون تأثیر مى‌گذارد: حجم و کیفیت خون در گردش، فشارى که خون را به گردش مى‌آورد، وضعیت قلب و وضعیت رگ‌هائى که خون در آنها جریان مى‌یابد.

به‌طور متوسط یک فرد بالغ شش لیتر خون در بدن دارد. چگونگى ترکیب خون براى سلامت بافت‌هاى بدن حیاتى است. خون معمولى تشکیل شده است از یک مایع شفاف زرد به‌نام پلاسما که سلول‌هاى قرمز (گلبول قرمز)، سلول‌هاى سفید (گلبول‌هاى سفید) و اجسام کوچک مسطحى به‌نام پلاکت در آن شناور هستند. دانه‌هاى رنگین موجود در گلبول‌هاى قرمز که هموگلوبین نامیده مى‌شوند اکسیژن را به بافت‌ها منتقل مى‌کند. گلبول‌هاى سفید اجسام مضر در بافت‌ها مانند باکترى‌ها و سلول‌هاى مرده را در خود مى‌کشند و از بین مى‌برند و پلاکت‌ها به لخته شدن خون کمک مى‌کنند.

خون همیشه در بدن جریان دارد و وقتى لخته مى‌شود که از رگ‌هاى خونى آسیب‌دیده خارج شود . اما تنها در یک حالت که به آن ترومبوز مى‌گویند ممکن است خون درون رگ لخته شود – که این مى‌تواند منجر به مسدود شدن آن رگ و قطع تأمین حیاتى خون اکسیژن‌دار براى بافت‌ها شود. لخته‌ها ممکن است از جائى که تشکیل شده‌اند حرکت کرده و به سایر نقاط بدن منتقل شوند که احتمالاً باعث مسدود شدن یک شریان مهم مى‌شوند.

درمان ضعف گردش خون

مشکل از جایی شروع می‌شود که جریان خون به قسمتی از بدن کاهش می‌یابد. اما بیشتر افراد علائم آنرا در نوک انگشتان پا یا دست مشاهده می‌کنند. اما ضعف گردش خون ممکن است بر هر قسمتی از بدن تاثیر منفی بگذارد. یکی از دلایل آن تشکیل پلاک چربی در داخل رگ‌ها است. این مشکل در مراحل جدی‌تر منجر به فشار خون بالا، مشکلات قلبی، نارسایی عضوی ، سکته مغزی، واریس، نارسایی کلیوی می‌شود. 

گردش خون ضعیف معمولا در بزرگسالان دیده می‌شود اما ممکن است در کودکان و اطفال نیز مشاهده شود. این مشکل در بزرگسالان بیشتر به دلیل شیوه‌ی نادرست زندگی، کمبود فعالیت بدنی و استفاده از غذاهای چرب و شیرین است. گاهی در زنان باردار نیز این مشکل دیده می‌شود. 

علائم شایع ضعف گردش خون  عبارتست از :

 • سرد بودن دست و پا (حتی در هوای گرم)
 • احساس کرخی (بیحسی) در بخش‌های معینی ازبدن (مخصوصاً نقاط انتهایی بدن مثل نوک انگشتان)
 • ریزش مو (به دلیل عدم خون رسانی به موها)
 • سرگیجه
 • خشکی پوست علیرغم نوشیدن آب
 • ورم بدن (به خصوص پاها)
 • واریس
 • سردرد
 • گرفتگی عضلات
 • احساس تنگی نفس
 • جوش و لک روی پوست
 • کمبود حافظه به دلیل ضعف گردش خون

1-درمان ضعف گردش خون

تغییر سبک زندگی 

مشکل گردش خون را می‌توان با دارو حل کرد. اما توصیه می‌کنیم که تا حد امکان از روش‌های طبیعی استفاده کنید. داروهای شیمیایی ممکن است اثرمفید داشته باشند اما عوارض جانبی زیادی نیز دارند. روشی که ما پیشنهاد می‌کنیم تغییر شیوه‌ی زندگی است که در طولانی مدت، اثرات مثبت آن نمایان می‌شود . این تغییر شیوه زندگی شامل تغییر رژیم غذایی، تحرک بدنی بیشتر، استفاده از گیاهان مفید می‌باشد. 

1-1درمان‌های گیاهی

فلفل قرمز : به طور سنتی برای مشکلات هاضمه، کاهش درد ماهیچه‌ها و مفاصل، کاهش درد آرتروز و افزایش گردش خون از طریق تحریک قلب استفاده می‌شود. علاوه بر این می‌توان از روغن یا کرم آن برای ماساژ پوستی ۲ تا ۳ بار در روز استفاده کرد. به شکل خوراکی می‌توان به شکل کپسول از پودر آن استفاده کرد.

جینکو بیلوبا : این گیاه سبب تقویت عروق و اندام‌های گردش خون مخصوصاً در مغز است و به همین دلیل به آن «محرک حافظه» نیز می‌گویند. تحقیقات پزشکی نشان می‌دهند که میزان ۱۲۰ میلی‌گرم از این ماده در روز برای افزایش گردش خون کافی است. بعلاوه این گیاه ضد التهاب است و به تقویت گردش خون در ریه‌ها و قلب کمک می‌کند و به همین دلیل برای درمان بیماری عروق قلب، آسم و واریس از آن استفاده می‌شود.

زنجبیل :  بهبود دهنده‌ی گردش خون است. دو قطره از عصاره‌ی  زنجبیل را با دوقطره عصاره‌ی رزماری مخلوط کنید و آن را به یک کاسه آب بیافزایید و دست و پایتان را با آن به مدت ده دقیقه ماساژ دهید. 

آویشن : هشت قطره آویشن را با پانزده قطره رزماری مخلوط کنید و مقداری روغن زیتون به آن اضافه کنید و دست و پایتان را با آن ماساژ دهید. 

چای سبز : دارای ماده‌ای به نام فلاوانول است که از طریق کاهش چسبندگی پلاکت‌های خونی به بهبود گردش خون کمک می‎کند. آب انگور نیز همین اثر را دارد. 

2-1درمان‌های تکمیلی کُل‌نگر

آب درمانی، بازتاب‌شناسی، یوگا و نرمش، طب سوزنی و ماساژ در این گروه درمانی قراردارند.

آب درمانی یکی از بهترین روش‌ها برای درمان ضعف گردش خون است. در این روش از دوش آب گرم وسرد متوالی استفاده می‌شود. هنگامی که از آب سرد به آب گرم می‌روید، خون به سرعت به سطح پوست می‌آید. و هنگامی که به آب سرد می‌روید دوباره خون به داخل بدن جریان می‌یابد و به این ترتیب گردش خون تحریک می‌شود.

3-1اقدامات مفید دیگر 

 • سعی کنید تمرینات بدنی ملایم روزانه داشته باشید ماند قدم زدن، انجام کارهای منزل، شنا یا هر فعالیت بدنی که خیلی استرس نداشته باشد. کسانی که ضعف گردش خون دارند نباید ورزش‌های سخت و شدید انجام دهند.
 • کنترل کلسترول و پرهیز از غذاهای چرب و شیرین
 • استفاده از روغن ماهی در رژیم غذایی
 • اگر سیگار می‌کشید حتما آن را کنار بگذارید
 • استفاده از کیسه‌ی آب گرم برای گرم کردن دست یا پا.
 • سعی کنید به مدت طولانی در یک وضعیت ثابت نمانید برای مثال پشت میز کار. هر یک ساعت از جا بلند شوید و چند قدم راه بروید.
مطالب مرتبط :

پاسخ دهید