17
محل تبلیغ شما
17
محل تبلیغ شما

تازه های اخبار اجتماعی

برو بریم »
شومینه

شومینه

 شومینه نقش مهمی را دردکوراسیون خانه ایفا می کندو ساختاری معماری برای نگه داشتن آتش به منظور گرمادهی به کار می رودولی بیشتر جنبه تزئینی ...

قرار و مدار غریبه ها در شبکه های اجتماعی!

 

شبکه‌های اجتماعی پا را فراتر از مرزهای خود گذاشته و دور همی‌هایی را رقم زده است برای غریبه‌هایی که گاهی هیچ سنخیتی با هم ندارند، کنار هم قرار گرفتن‌هایی که بخشی بهنجار است و عمده‌اش نابهنجار

قرار و مدار غریبه ها در شبکه های اجتماعی

شبکه‌های اجتماعی اگر تا دیروز، ارتباطاتی از جنس مَجاز بود مدتی است پا را فراتر از مرزهای خود گذاشته و دور همی‌هایی را رقم زده است برای غریبه‌هایی که گاهی هیچ سنخیتی با هم ندارند، کنار هم قرار گرفتن‌هایی که بخشی بهنجار است و عمده‌اش نابهنجار

اما این دور همی‌ها برای آنانی که برنامه‌هایش را می‌چینند و مکان‌هایش را قرق می‌کنند کاملاً هدف‌گذاری شده است، اهدافی که نهایت اکثر آنها رسیدن به امیال نفسانی‌ خودشان است.

قراری در یک شبکه اجتماعی برای همه اعضای گروه از پیر و جوان تا تحصیلکرده و بی‌سواد که شاید تنها وجه اشتراک آنها همان لطیفه‌ها و جملات هجوی است که برای هم به اشتراک گذاشته‌اند اما این بار قرار است رأس ساعت 21 در یک فضای دربسته در کنار هم قرار گیرند و به قول خودشان یک فضای شادی را برای آشنایی بیشتر تا سحر رقم بزنند.

ظاهر برنامه‌های دسته جمعی اعضای گروه ها در شبکه های اجتماعی در نگاهی ساده‌انگارانه، کاملاً عادی است قرارهایی به نام آشنایی اعضای گروه، آب‌بازی، قرار قهوه‌خانه‌ای و… اما در باطن همه‌چیز هست غیر از آنچه بهانه قرار حضوری بوده است

قراری که شاید همه در گوشه‌ای از ذهن خود می‌دانند که چه خطراتی می‌تواند داشته باشد اما تسلیم نفس خود می‌شوند و در این قرار دسته جمعی حاضری می‌‌زنند.

قراری چند ده نفره، در یک سفره‌خانه در تاریکی شب و پنهان از چشم‌ آنهایی که باید امنیت را در جامعه حفظ کنند، رمز ورودشان هم نام گروه مشترکشان در وایبر، واتس‌آپ و… است.

حضور در گروه ها برای تعامل با افراد بیشتر

یکی از دلایل حضور افراد برای عضویت در گروه های مختلف وایبر این است که با حضور در این فضای مجازی می توانند با افراد بیشتری در تعامل باشند، ارتباطات اجتماعی شان را گسترده تر کنند، به مسافرت بروند و دسته ای از کمبود های شان برطرف شود. گاهی اوقات هم شرایط زندگی به گونه ای است که فرصتی برای معاشرت با افراد و دوستان باقی نمی ماند و ناچاریم برای آگاهی از حال و احوال اطرافیان به فضای مجازی پناه ببریم. به طور مثال فردی که از صبح سر کار می رود، بیشتر اوقات روز در محیط های بسته کار می کند و دایره ارتباطات محدودی دارد، چنین فردی از راه برقراری ارتباطات در شبکه های اجتماعی می تواند تبادلات اجتماعی بیشتری داشته باشد اما این موضوع همیشه هم بی عیب و نقص نیست چرا که گاهی با عضویت در گروه های وایبری، وابستگی روانی به این گروه ها به وجود می آید.بسیاری افراد از نظر روانی طوری به گروه وابسته می شوند که نمی توانند یک لحظه هم از آن دست بکشند، بنابراین در موقعیت های مختلف به دنبال این هستند که خودشان را به گروه برسانند و برنامه های دسته جمعی شان را از دست ندهند!

یکی از دلایل حضور افراد برای عضویت در گروه های مختلف وایبر این است که با حضور در این فضای مجازی می توانند با افراد بیشتری در تعامل باشند، ارتباطات اجتماعی شان را گسترده تر کنند، به مسافرت بروند و دسته ای از کمبود های شان برطرف شود

فراگیر شدن استفاده نادرست و بدون کنترل از نسل دوم شبکه‌های اجتماعی از جمله « وایبر»، «واتس‌آپ»، «تانگو»، «لاین» و دیگر شبکه ‌های مجازی در میان یکایک افراد جامعه که تشکل دهنده خانواده‌های ایرانی هستند علاوه بر اینکه خطراتی را متوجه جامعه می‌کند، آسیب‌های فراوانی به بنیان و نهاد خانواده‌های ایرانی وارد کرد.

ظاهر برنامه‌های دسته جمعی اعضای گروه ها در شبکه های اجتماعی در نگاهی ساده‌انگارانه، کاملاً عادی است قرارهایی به نام آشنایی اعضای گروه، آب‌بازی، قرار قهوه‌خانه‌ای و… اما در باطن همه‌چیز هست غیر از آنچه بهانه قرار حضوری بوده است، شروعش تعارف انواع نوشیدنی‌ها و مواد مخدر است و انتهایش هم آن چیزی است که ورود دوباره و سالم این میهمان قرار اینترنتی به جامعه را مشکل می‌کند .

شبکه‌های اجتماعی اگرچه مزایای بسیاری برای مبادلات اطلاعات علمی و تبلیغات اقتصادی دارد اما لایه‌های پنهانی از مخاطرات را با خود یدک می‌کشند که مردم جامعه ما بیش از آنکه تحت تأثیر مزایای آن باشند اثرات سوء آن را تجربه می‌کنند چرا که مثل همیشه «پیوست‌های فرهنگی» که مسئولان تنظیم می‌کنند دیرتر از تکنولوژی‌ها به دست مردم می‌رسد و مردم ما باید به صورت فطری، «هوشیار»باشند!

 

پاسخ دهید