17
محل تبلیغ شما
17
محل تبلیغ شما

تازه های اخبار اجتماعی

برو بریم »
شومینه

شومینه

 شومینه نقش مهمی را دردکوراسیون خانه ایفا می کندو ساختاری معماری برای نگه داشتن آتش به منظور گرمادهی به کار می رودولی بیشتر جنبه تزئینی ...

جامعه > میراث فرهنگی و گردشگری – فصل سوم کاوش تپه شغالی شهر پیشوای ورامین در استان تهران از قدمت 5هزار ساله این منطقه با بخش های مختلف مسکونی و صنعتی حکایت می کند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین و به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، مرتضی حصاری سر پرست گروه باستان شناسی گفت: این فصل از کاوش که با هدف بررسی شواهد دوره آغاز شهرنشینی شروع شد نشان از وجود یک شهر دوره آغاز شهرنشینی با شواهد باستان شناسی معماری و بخش فلز کاری کهن دارد.

به گفته وی این شواهد تسلسل فرهنگی ایران بین دوره قبل از خود یعنی روستا نشینی پیشرفته و دوره فرهنگی آغاز شهرنشینی را نشان می دهد: این مطلب نشان دهنده تداوم زندگی سنتی به مرحله شهرنشینی با امکانات و صنایع پیشرفته آن زمان در پیشوا، مرکز فلات ایران، است.

حصاری گفت: یافته های باستان شناسی مانند سفال چند رنگ و دو رنگ، یافته های مدیریتی مانند مهر و موم های ظروف و انبار، یافته های مختلف فلز کاری کهن از یک استقرار نظامند و تخصص گرایانه در این محوطه حکایت می کند. شواهد معماری بدست آمده در این فصل نشان از یک بخش مسکونی دارد که در دوره آغاز شهر نشینی مورد استفاده قرار گرفته بود. در بخش دیگر با کشف شواهدفلزکاری مانند اکسید سرب (لیتارز) بوته های ذوب فلز ، بخش صنعتی را مستند می کند.

او با اشاره به اینکه متخصصان فلز کاری کهن در حال بررسی شواهد بدست آمده هستند گفت: در مجموع ، نو یافته های بدست آمده نشان دهنده یک دوره استقراری دوره آغاز نگارشی (شهر نشینی) با تمام بخش های مسکونی -اداری -صنعتی در پیشوا استان تهران، در کنار مسیر جاده خراسان بزرگ است.

این برنامه پژوهشی کاوش با همکاری متخصصان بخش های مختلف از پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ، دانشگاه هنر اصفهان، دانشگاه آزاد اسلامی پیشوا و اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان تهران انجام گرفت.

۴۷۴۷

منبع : www.khabaronline.ir
مطالب مرتبط :

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.