18
محل تبلیغ شما
18
محل تبلیغ شما

اقتصاد > انرژی – مهر نوشت:

تولید برق ایران از ابتدای سال‌جاری در حالی با ثبت یک رکورد جدید به مرز ۲۴۰ هزار گیگاوات رسیده است که تعمیرات اساسیی و دوره ای نیروگاه‌های برق کشور از نیمه عبور کرده است.

در شرایط فعلی ظرفیت تولید برق ایران به بیش از ۷۲ هزار مگاوات رسیده است که پیش بینی می شود این ظرفیت تا پیش تابستان سال آینده با بهره برداری از طرح های جدید به ۷۵ هزار مگاوات افزایش یابد.

با این وجود، از ابتدای سال جاری با بهره برداری از واحدهای جدید نیروگاهی، تولید برق کشور با ثبت یک رکورد جدید به مرز ۲۴۰ هزار گیگاوات رسیده است.

وزارت نیرو با انتشار گزارشی اعلام کرد: میزان تولید برق کشور از ابتدای سال جاری تاکنون به بیش از ۲۳۸ هزار و ۱۸۶ گیگاوات رسیده که این میزان ۵.۴۶ درصد بیش از انرژی تولیدی کشور در زمان مشابه سال گذشته بوده است.

از مجموع انرژی تولیدی داخل کشور از ابتدای سال‌ جاری تاکنون، ۲۲۵ هزار و ۶۷۲.۸ گیگاوات ساعت به واحدهای حرارتی و ۱۲ هزار و ۵۱۴.۱ گیگاوات ساعت به واحدهای برق‌آبی اختصاص داشته است.

در این مدت، تولید نیروگاه‌های حرارتی درمقایسه با دوره مشابه سال گذشه ۵.۷۹ درصد افزایش و تولید نیروگاه‌های برق‌آبی ۰.۰۹ درصد کاهش یافته است. میزان انرژی الکتریکی تامین ‌شده دوره مورد بررسی ۲۴۰ هزار و ۵۲۴ گیگاوات ساعت گزارش شده است که این میزان ۵.۰۲ درصد درمقایسه با زمان مشابه سال گذشته افزایش نشان می‌دهد.

تعمیرات نیروگاه‌ها به نیمه رسید

همزمان با افزایش تولید برق کشور، تعمیرات اساسی و دوره ای نیروگاه های برق کشور هم به منظور تامین پایدار و مطمئن برق تابستان پیش روی مشترکان از نیمه عبور کرده است.

توانیر با انتشار گزارشی، اعلام کرد: کل برنامه تعمیر سال ‌جاری ۹۶ هزار و ۱۰۰ مگاوات است که ۵۳.۷۵ درصد کل برنامه تعمیر نیروگاه‌ها به پایان رسیده است.

از ابتدای دوره تعمیر نیروگاه‌های کشور که از ۱۵ شهریورماه آغاز شده، تاکنون عملیات تعمیر ۵۱ هزار و ۶۵۳ مگاوات ظرفیت نیروگاهی معادل ۵۳.۷۵ درصد کل برنامه تعمیر نیروگاه‌ها اجرا شده است.

بر این اساس، تاکنون عملیات تعمیر ۸۵۵۴ مگاوات ظرفیت نیروگاهی معادل ۶۰.۰۷ درصد مجموع برنامه تعمیر اساسی نیروگاه‌ها و ۴۳ هزار و ۹۹ مگاوات ظرفیت نیروگاهی معادل ۵۲.۶۵ درصد مجموع برنامه تعمیر دوره‌ای انجام گرفته است.

هم‌ اکنون ۴۵۳۱ مگاوات از برنامه تعمیر اساسی و ۲۷۴۵ مگاوات از برنامه تعمیر دوره‌ای نیروگاه‌ها در حال اجرا است. تا پایان برنامه تعمیر نیروگاهی، ۱۴ هزار و ۲۳۹ مگاوات تعمیر اساسی و ۸۱ هزار و ۸۶۱ مگاوات تعمیر دوره‌ای بر روی نیروگاه‌ها انجام می‌شود.

برنامه تعمیر نیروگاه‌های کشور همه‌ساله با پایان یافتن پیک مصرف برق در تابستان آغاز می‌شود و تا نزدیک شدن به اوج مصرف برق در سال بعد ادامه می‌یابد. این اقدام برای آمادگی هرچه بیشتر نیروگاه‌های کشور جهت تامین برق در تابستان و اوج پیک مصرف انجام می‌گیرد. کل برنامه تعمیر سال‌جاری ۹۶ هزار و ۱۰۰ مگاوات است که ۵۳.۷۵ درصد کل برنامه تعمیر نیروگاه‌ها به پایان رسیده است.

 

23503

منبع : www.khabaronline.ir

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.