18
محل تبلیغ شما
18
محل تبلیغ شما

اقتصاد > بازار مالی – روزنامه وطن امروز نوشت:

بانک مرکزی برخلاف شعار دولت مبنی برمخالفت با خلق پول بی‌پشتوانه در کشور، اخیرا 2/1 میلیارد دلار ارز بلوکه‌ حاصل از فروش نفت خام را به ریال تبدیل کرده و در اختیار دولت گذاشته است، درحالی که چنین منابع ارزی هنوز به دست بانک مرکزی نرسیده و بلوکه شده است. با این وجود بانک مرکزی با این توجیه که آوردن دلار به داخل کشور ناممکن است یا به سختی انجام می‌شود، بابت نفتی که فروخته و هنوز ارز آن را نگرفته است دست به انتشار ریال زده و معادل دلارحاصل از فروش نفت، ریال به دولت تحویل داده است.

برخی نمایندگان چنین اقدامی را خلاف قانون دانسته اما برخی‌ها نیز این اقدام دولت را طبق ماده 193 قانون بودجه تلقی کرده‌اند. عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: طبق اعلام رئیس کل بانک مرکزی، دولت یازدهم با مصوبه ستاد تدابیر ویژه علاوه بر 1/4 میلیارد دلار سال قبل 2/1 میلیارد دلار از بانک مرکزی دریافت کرده است. موسی‌الرضا ثروتی در گفت‌وگو با تسنیم، درباره جلسه اخیر کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با رئیس کل بانک مرکزی اظهار داشت: این جلسه پیرامون فروش نفت و واریز درآمدهای نفتی به خزانه و بانک مرکزی برگزار شده بود. وی با اشاره به سخنان رئیس کل بانک مرکزی در جلسه یادشده، گفت: آن‌طور که آقای سیف به نمایندگان اعلام کرد طبق مصوبه ستاد تدابیر ویژه دولت یازدهم 2/1 میلیارد دلار از بانک مرکزی بابت درآمدهای نفتی که هنوز ارز آن به دست بانک مرکزی نرسیده، دریافت کرده است.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه با بیان اینکه دیوان محاسبات گزارشی را درباره برداشت 2/1 میلیارد دلار به رئیس مجلس داده بود و آقای لاریجانی این موضوع را به کمیسیون بودجه ارجاع داد، افزود: با احتساب 2/1 میلیارد دلار و 1/4 میلیارد دلار سال قبل، دولت عملاً 3/5 میلیارد دلار از درآمد فروش نفت را از بانک مرکزی برداشت کرده است. ثروتی ادامه داد: ستاد تدابیر ویژه با این توجیه چنین مصوبه‌ای را صادر کرده بود که چون آوردن ارز به داخل کشور مشکل بود، به جای اینکه ارز در داخل کشور در اختیار بانک مرکزی قرار گیرد، معادل ریالی آن به دولت پرداخت شود و آن ارزها در خارج کشور در اختیار این بانک باشد. وی این را هم گفت که با مصوبه ستاد تدابیر ویژه، بانک مرکزی درباره نحوه استفاده از ارزهای نفتی که در خارج کشور است، مختار است و می‌تواند آن ارزها را در قالب واردات کالا و به شکل نقد به کار گیرد. 

2323

منبع : www.khabaronline.ir
مطالب مرتبط :

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.