17
محل تبلیغ شما
17
محل تبلیغ شما

تازه های اخبار اجتماعی

برو بریم »
شومینه

شومینه

 شومینه نقش مهمی را دردکوراسیون خانه ایفا می کندو ساختاری معماری برای نگه داشتن آتش به منظور گرمادهی به کار می رودولی بیشتر جنبه تزئینی ...

جامعه > پلیس – ایسنا نوشت:

معاون پژوهش و برنامه‌ریزی بنیاد ملی نخبگان با اشاره به تسهیلات در نظر گرفته شده برای دانش‌آموختگان نخبه گفت: از سال آینده دانش‌آموختگان نخبه دانشگاه‌ها می‌توانند خدمت وظیفه عمومی خود را به صورت تخصصی و در نیمی از مدت زمان خدمت عمومی طی کنند.

غلامعلی منتظر در جلسه تشریح و تبیین آیین‌نامه‌های جدید بنیاد ملی نخبگان که در دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد، با بیان این که «دانشگاه‌ قافله‌سالار پیشرفت کشور است» گفت: دانشگاه از سه عنصر دانشجو، دانش‌آموخته و استاد برخوردار است که بنیاد ملی نخبگان بسته‌های حمایتی خاصی برای این سه گروه در نظر گرفته است.

او ادامه داد: یکی از اختیاراتی که بنیاد ملی نخبگان به دانشگاه‌ها واگذار کرده این است که دانشگاه نسبت به شناسایی دانشجویان مستعد اقدام کند؛ سپس بنیاد ملی نخبگان تسهیلات خود را برای ایشان در نظر خواهد گرفت؛ دانشگاه فردوسی یکی از دانشگاه‌هایی است که این اختیار به آن واگذار شده است.

منتظر گفت: ما سعی کرده‌ایم عدد و رقم‌های مربوط به تسهیلات را افزایش دهیم؛ به عنوان نمونه برای دانشجوی دکتری ماهانه 900 هزار تومان به عنوان دستیار پژوهش، دستیار آموزش و دستیار فناوری پرداخت خواهیم کرد.

او گفت: همچنین اگر دانشگاه دانشجویی را برای ارایه تسهیلات مربوط به فرصت‌های مطالعاتی به ما معرفی کند، ما برای 9 ماه تا یک سال مبلغ هزار دلار و در صورت تاهل 1400 دلار به صورت ماهانه به وی پرداخت خواهیم کرد؛ فرصت‌های مطالعاتی اگر در حوزه‌های مورد نظر ما باشد، مطمئنا تسهیلات مزبور ارایه خواهد شد.

معاون پژوهش و برنامه‌ریزی بنیاد ملی نخبگان با اشاره به اینکه حمایت بنیاد ملی نخبگان از دانشجو «پول تو جیبی» نیست، گفت: در حقیقت حمایت‌های ما مقطعی است و اگر دانشجو بتواند خود را اثبات کند، این حمایت‌ها برای یک سال دیگر تمدید خواهد شد.

منتظر در خصوص بسته‌های حمایتی بنیاد ملی نخبگان برای دانش‌آموختگان دانشگاهی بیان کرد: ما با سازمان نیروهای مسلح به این تفاهم دست یافته‌ایم که برای دانش‌آموختگان نخبه مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری خدمت وظیفه عمومی به خدمت وظیفه تخصصی تبدیل شود.

او گفت: این تسهیلات از ابتدای سال 94 با انتخاب دانش‌آموختگان برتر در این مقاطع توسط دانشگاه‌ها ارایه خواهد شد؛ بنیاد ملی نخبگان در خصوص دانشگاه‌هایی که چنین اختیاری ندارند، راسا تصمیم‌گیری خواهد کرد.

معاون پژوهش و برنامه‌ریزی بنیاد ملی نخبگان گفت: مدت خدمت وظیفه تخصصی به نیمی از زمان خدمت وظیفه عمومی، در حدود 10 تا 12 ماه، تقلیل خواهد یافت.

منتظر گفت: همچنین اگر دانش‌آموخته دکتری ما بخواهد وارد دانشگاه شده و مشغول کار شود، 20 میلیون تومان به عنوان راتبه پژوهشی به وی، 20 میلیون تومان راتبه تجهیزاتی به گروه مورد نظر و تا سقف 300 میلیون تومان وام برای راه‌اندازی شرکت دانش‌بنیان به دانشجوی مورد نظر پرداخت خواهیم کرد.

او با بیان اینکه «سقف این وام می‌تواند در آینده بیشتر شود» گفت: همچنین میزان تسهیلات راتبه‌های پژوهشی و تجهیزات برای سال آینده 25 میلیون تومان خواهد بود.

منتظر گفت: علت واگذاری انتخاب نخبگان به دانشگاه‌ها این است که این نهادها نسبت به این اقدامات تشویق شوند.

معاون پژوهش و برنامه‌ریزی بنیاد ملی نخبگان با اشاره به دانش‌آموختگانی که قصد بازگشت و فعالیت در دانشگاه‌ها را ندارند، گفت: اگر دانش‌آموخته نخبه به دانشگاه بازنگردد، ما حقوق و بیمه وی را تا سه سال به نسبت سال اول 80 درصد، سال دوم 60 درصد و سال سوم 50 درصد پرداخت خواهیم کرد.

او ادامه داد: اگر دانش‌آموخته نخبه در استان خود مشغول فعالیت شود، این تسهیلات افزایش یافته و به ترتیب به نسبت سال اول 90 درصد، سال دوم 70 درصد و سال سوم 60 درصد حقوق و حق بیمه وی توسط بنیاد ملی نخبگان پرداخت خواهد شد؛ این مساله به دلیل این است که ما می‌خواهیم اجماع نخبگان در استان‌ها بیشتر باشد.

معاون پژوهش و برنامه‌ریزی بنیاد ملی نخبگان در ادامه سخنان خود به تشریح بسته‌های تسهیلاتی بنیاد ملی نخبگان برای اساتید دانشگاهی پرداخت و گفت: متاسفانه استادان، قشر مغفول دانشگاهی هستند.

او گفت: در حال حاضر به جز روال معمول ترفیع و ارتقا، سازوکار دیگری وجود ندارد؛ حال آن که یک استاد می‌تواند در حوزه‌های متفاوت آموزش و پژوهش بدرخشند.

منتظر با بیان اینکه «ما باید به اساتید به واسطه ساحتی که دارند، احترام گذاریم» گفت: در حال حاضر ما اساتیدی داریم که ذاتا آموزشگر و یا پژوهشگر خبره‌ای هستند؛ باید به توانایی‌های اساتید خود توجه کنیم؛ مطمئنا یک استاد دانشگاه نمی‌تواند در همه زمینه‌ها خبره باشد.

او گفت: ما در تغییرات جدید چهار ساحت برای اساتید در نظر گرفته‌ایم؛ حوزه‌های آموزش، خدمت‌رسانی، فناوری و پژوهشی ساحت‌های مورد نظر هستند؛ هر کدام از اساتید در این ساحت‌ها باید مورد ارزیابی و شناسایی قرار گیرند.

معاون پژوهش و برنامه‌ریزی بنیاد ملی نخبگان گفت: ما انتظار نداریم که همه اساتید مقاله داشته باشند؛ اگر یک استاد در زمینه‌ای سرآمد است، باید همان مساله مورد توجه قرار گیرد؛ تلاش ما این است که استاد دانشگاه در حوزه تخصصی خود اثرگذار باشد.

منتظر با اشاره به سایر اقدامات صورت گرفته در این حوزه از طراحی کرسی‌های نخبگی خبر داد و گفت: این کرسی‌ها در چهار بخش آموزش، فناوری، فرهنگ و خدمت تعریف شده است که از سال آینده این طرح عملیاتی خواهد شد.

او گفت: با این طراحی، سه قشر دانشجو، دانش‌آموخته و استاد مشمول تسهیلات قرار گیرند؛ در حقیقت رویکرد ما هدفمند کردن این تسهیلات است.

معاون پژوهش و برنامه‌ریزی بنیاد ملی نخبگان در خصوص تسهیلات ویژه بنیاد ملی نخبگان برای دانشگاه‌ها گفت: یکی از طرح‌های ما در این زمینه این است که بنیاد ملی نخبگان به میزان پنج درصد از ارزش محصولات پژوهشی دانشگاه‌ها را پرداخت خواهد کرد؛ این پرداخت به صورت ناخالص و بدون توجه به مکانیزم فروش است.

منتظر گفت: این تسهیلات برای ارتقای زیرساخت‌های دانشگاه‌هاست.

او همچنین از طرح‌های دیگری برای ارتقای سطح دانشگاه‌های برتر خبر داد و در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر این که بنیاد ملی نخبگان نهادی رفاهی نیست، گفت: این فرهنگی اشتباه است که به غلط در جامعه نهادینه شده و باعث بروز برخی معضلات می‌شود.

منتظر گفت: نگاه بنیاد ملی نخبگان رو به آینده است؛ در حوزه برنامه‌ریزی در خصوص منابع انسانی باید نگاه ما نسلی باشد؛ در حقیقت ما باید برای سال 1424 برنامه‌ریزی داشته باشیم؛ بنیاد ملی نخبگان و سایر نهادها باید کار را از دبستانی‌های آغاز کنند.

معاون پژوهش و برنامه‌ریزی بنیاد ملی نخبگان ادامه داد: آنچه که ما تلاش در پیگیری آن داریم، حرکت به سمت اقتصاد دانش‌بنیان است؛ اقتصاد ما باید مبتنی بر علم باشد.

منتظر گفت: باید چرخه علمی در کشور شکل گیرد؛ در این مسیر مجموعه‌های زیادی باید ما را همراهی کنند.

معاون پژوهش و برنامه‌ریزی بنیاد ملی نخبگان با بیان اینکه متاسفانه ما در حوزه آموزش، پژوهش و فناوری ورود پیدا نمی‌کنیم گفت: در کشور ما وظیفه آموزش بر عهده وزارتخانه‌های بهداشت، علوم، کار و آموزش و پرورش است.

او گفت: همچنین ما در عرصه پژوهش‌های عرضه‌محور نیز ورودی نداشته‌ایم؛ این پروژه‌ها بیشتر در دانشگاه‌ها صورت می‌گیرد.

منتظر گفت: ما احساس می‌کنیم زیرساخت اتصال بخش‌های مختلف علم و صنعت وجود ندارد و به همین جهت معاونت علمی و فناوری رییس جمهور به عنوان یک تسهیل کننده برای ایجاد این ارتباط شکل گرفته است؛ بنای بنیاد نخبگان کوچک ماندن در این حوزه است تا بتواند فعالیت خود را چالاک ادامه دهد.

معاون پژوهش و برنامه‌ریزی بنیاد ملی نخبگان گفت: اگر ما بتوانیم این ادارک که راه برون رفت از مشکلات کشور اقتصاد دانش‌بنیان است را در کشور ایجاد کنیم، به رسالت خود عمل کرده‌ایم.

او با اشاره به این که دانشگاه طبیب مشکلات کشور است، گفت: متاسفانه به رغم توسعه کمی آموزش عالی اما هنوز گفتمان علم و فناوری به عنوان یک گفتمان غالب در کشور ما مطرح نیست.

منتظر علت کمبود ارتباط دانشگاه و صنعت را ناشی از عدم نهادینه شدن گفتمان اقتصاد دانش‌بنیان در کشور دانست و گفت: در حال حاضر فرهنگ کشور ما مبتنی بر اقتصادی است که دو ویژگی نفتی بودن و رانتی بودن را داراست.

معاون پژوهش و برنامه‌ریزی بنیاد ملی نخبگان با تاکید بر اینکه دانشگاه‌ها قافله‌سالار پیشرفت کشور هستند، گفت: ما خود را در توسعه منابع انسانی کشور موظف می‌دانیم؛ در یک جامعه نرمال بین یک تا 1.2 درصد افراد جزو قشر نخبه و تاثیرگذار هستند؛ این رقم یعنی بین 800 هزار تا یک میلیون نفر از جمعیت کشور ما جزو این گروه هستند.

منتظر یادآور شد: هدف بنیاد ملی نخبگان شناسایی و هدایت این جمعیت در حوزه‌های مختلف است.

او گفت: قرار است منابع انسانی برگزیده کشور هسته تدبیر مملکت را در دست گیرند.

معاون پژوهش و برنامه‌ریزی بنیاد ملی نخبگان در بخش دیگری از این نشست با بیان اینکه «نخبه علمی دارای چهار شرط است» گفت: یکی از این شروط این است که فرد نخبه از استعداد ذاتی بالاتر نسبت به دیگران برخوردار باشد؛ همچنین وی باید بتواند این استعداد را به تخصص تبدیل کند.

او گفت: یکی دیگر از ویژگی‌های فرد نخبه این است که بتواند در حوزه تخصصی خود تاثیرگذاری بی‌بدیل داشته باشد؛ همچنین وی باید در بافت نظام حاکم فعالیت داشته باشد؛ این تعریف مورد تایید دنیا نیز است.

منتظر با اشاره به اقدامات بنیاد نخبگان در تدوین اسناد مربوط به این نهاد گفت: ما در این سند مساله‌ای به نام مسیر نخبگی نیز در نظر گرفته‌ایم؛ در حقیقت بنای ما هدایت هدفمند فرد نخبه است.

او گفت: طبیعتا در نگاه جدید ما تنها فرد نخبه مورد توجه نیست؛ حتی گروه نخبه نیز می‌تواند مورد حمایت ما قرار گیرد.

معاون پژوهش و برنامه‌ریزی بنیاد ملی نخبگان با اشاره به شرکت دانش‌آموزان و دانشجویان در المپیادهای علمی کشوری و بین‌المللی، گفت: اشکال کار اینجاست که ما نمی‌دانیم چرا این افراد به آن چیزی که ما می‌خواهیم نمی‌رسند؛ این خطایی است که در کشور ما به وجود آمده است.

منتظر گفت: انتهای کار یک نخبه ورزشی، قهرمانی در المپیک است اما فردی که در یک رقابت المپیادی موفق شده تازه وارد باشگاه علم شده که در بالاترین جایگاه آن نیوتن و انیشتین قرار دارند؛ در حقیقت این فرد هر گاه بتواند در این جایگاه بایستد، موفق خواهد شد.

معاون پژوهش و برنامه‌ریزی بنیاد ملی نخبگان با اشاره به برخی انتقادات مبنی بر اینکه کشور ایران کشوری مهاجرفرست است، گفت: برخلاف تصور همه کشور ما مملکتی مهاجرفرست در حوزه نخبگان نیست؛ متاسفانه این خطاهای ذهنی تا مراتب بالای کشوری نیز پیش رفته است.

در ادامه این نشست جوادسرگل‌زایی، رییس بنیاد نخبگان خراسان رضوی، با اشاره به ظرفیت‌های استان در حوزه نخبگان، گفت: در حال حاضر سه درصد دانشجویان استان در مقطع دکتری و 11 درصد در مقطع کارشناسی ارشد مشغول به تحصیل هستند.

او گفت: در حال حاضر ما 31 مرکز آموزش عالی پیام نور، 15 دانشگاه آزاد اسلامی، 39 مرکز آموزش عالی غیرانتفاعی، 33 مرکز پژوهشی، 9 دانشگاه دولتی، 62 مرکز علمی و کاربردی، دو مرکز قرآنی و 11 مرکز آموزشی فنی و حرفه‌ای در استان داریم که مجموعا 199 مرکز آموزشی و پژوهشی هستند.

سرگل‌زایی همچنین از راه‌اندازی شورای علمی بنیاد نخبگان استان خبر داد و گفت: این شورا از حدااکثر پنج کارگروه تشکیل یافته تا در حوزه مسایل تخصصی فعالیت کنند.

23231

منبع : www.khabaronline.ir
مطالب مرتبط :

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.