17
محل تبلیغ شما
17
محل تبلیغ شما

تازه های اخبار اجتماعی

برو بریم »
شومینه

شومینه

 شومینه نقش مهمی را دردکوراسیون خانه ایفا می کندو ساختاری معماری برای نگه داشتن آتش به منظور گرمادهی به کار می رودولی بیشتر جنبه تزئینی ...

جامعه > آموزش – جلسه شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی، در محل دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ فرآیند اسلامی سازى دانشگاهها پیشینه اى بیش از یک دهه دارد و شاید بتوان گفت اولین سند مدون ملى در راستاى تحقق آرمان انقلاب اسلامی است که با مشارکت صاحبنظران حوزوى و دانشگاهى، تدوین شد.

تعمیق و نهادینه‌سازى معارف و آموزه‌هاى اسلامى در دانشگاه‌ها، تحقق آرمان ها و ارزش‌های انقلاب اسلامی، تولید دانش تمدنى بویژه علوم انسانی- اسلامى، تعمیق خردورزى و عقلانیت و تقویت روحیه آزاداندیشى و خلاقیت در دانشگاه‌ها، دستیابى دانشگاه‌ها به اقتدار علمى، فرهنگى و اقتصادى در جهان اسلام و منطقه، توسعه عدالت آموزشى با توجه به آمایش سرزمین، توسعه تعامل علمى در عرصه‌هاى بین‌المللى و دستیابى به مرجعیت علمى و فرهنگى در منطقه و جهان اسلام، گسترش تعامل حوزه و دانشگاه، تحقق سبک صحیح زندگی اسلامی، ارتقاى مستمر و نظام‌مند بعد علمى، مهارتى و اخلاقى دانشگاهیان،  مشارکت حداکثرى دانشگاه‌ها در تمدن‌سازى نوین اسلامی و احیاء و ارتقای نقش خانواده در فرایند تعلیم و تربیت از اهداف کلان این طرح است.

جلسه شورای اسلامی شدن دانشگاه ها و مراکز آموزشی امروز در دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد که محمد فرهادی وزیر علوم به ریاست آن رسید که همانا در جهت تحقق اهدافی است که محمد فرهادی از ابتدای سکانداریش بر وزارت علوم آن را پیش گرفته است.

حجت الاسلام و المسلمین محمدیان رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها در رابطه با ریاست فرهادی گفت: امید است با حضور فرهادی شاهد تحولات مثبت در آموزش عالی کشور باشیم.

او ادامه داد: شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها از قدیمی‌ترین شوراهای اقماری شورای عالی انقلاب فرهنگی است و 13 نفر از اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی در آن عضویت دارند و این شورا موفق شده است که سند دانشگاه اسلامی را به عنوان یکی از مهم‌ترین اسناد بالادستی حوزه آموزش عالی کشور به تصویب برساند.

پس از سخنان حجت‌الاسلام محمدیان، با رأی اکثریت اعضا محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به ریاست شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزشی انتخاب شد.

فرهادی در این جلسه گفت: جلسات شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزشی در دوره جدید به سمت اجرای همه جانبه سند دانشگاه اسلامی حرکت خواهد کرد.

در ادامه جلسه با رأی مثبت اعضا، مجتبی شریعتی‌ نیاسر نیز به سمت دبیر هیئت مرکزی جذب اعضای هیئت علمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری انتخاب شد.

در ادامه جلسه، گزارش تدوین «الگوی شبکه ارتباطات و اقدامات نظام پژوهش و فناوری» که توسط دبیرخانه شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی تدوین شده است ارائه شد.

پس از ارائه این گزارش اعضا به بیان نظرات خود در خصوص مواردی از قبیل اجرای این الگو در دانشگاه‌های معتبر کشور جهت سنجش و توانمندی این الگو، در نظر گرفتن مقتضیات کشور در اجرای الگوهای مدیریتی، جلب مشارکت حداکثری دانشگاهیان در اجرای این اسناد، محول نمودن اجرای این اسناد به بدنه اجرایی آموزش عالی کشور ضمن نظارت بر این روند، توجه به مقتضیات محلی و فرهنگی دانشگاه‌ها در روند اجرای اسناد بالادستی، در نظر گرفتن سازوکارهای منعطف در اجرای این اسناد، تبادل دائم و منظم تجربیات اجرایی میان بدنه اجرایی و بدنه مدیریتی اسناد، ساده‌سازی حداکثری الگوهای مدیریتی در اجرای اسناد مصوب شورای اسلامی شدن، تقویت بدنه کارشناسی دستگاه‌های اجرایی به منظور اجرای بهینه اسناد مصوب، لزوم ایجاد اجماع در میان همه فعالان دانشگاهی به منظور اجرای اسناد مصوب ذیل سند دانشگاه‌ اسلامی و گزارش‌گیری منظم از روند اجرای اسناد و بازنگری مدل‌های اجرایی بر اساس این گزارش‌ها پرداختند .

46233

منبع : www.khabaronline.ir
مطالب مرتبط :

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.