96
محل تبلیغ شما
96
محل تبلیغ شما

تازه های ورزش درمانی

برو بریم »
تاثیرات ورزش بر روح و روان

تاثیرات ورزش بر روح و روان

فواید اثرات ورزش بر ذهن و روح  عبارتند از :√ افزایش شادی مطالعات مختلف نشان داده است که ورزش باعث کاهش افسردگی و اضطراب می‌شود. ...

به طور طبیعی با بالا رفتن سن، متابولیسم هم کاهش پیدا می کند که می تواند باعث اضافه وزن شود اما این بدین معنی نیست که در سنین بالا نمی توانیم کاهش وزن را تجربه کرده و بدن متناسب و متابولیسم مناسب داشته باشیم. اگر چربی شکمی یا اضافه وزن داریم، نباید سن خودمون رو سرزنش کنیم. حالا وقت اون رسیده که دست از این فکر که چه بخواهیم و چه نخواهیم با افزایش سن، چاق تر می شویم، برداریم.

بخش عمده ای از افزایش وزنی که در سنین بالای 50 رخ می دهد، به دلیل کاهش عادات غذا خوردن سالم و ورزش است. خوشبختانه این عادات می توانند معکوس شوند و شما می توانید بدون توجه به سنتان وزن کم کنید. هیچ یک از این تغییرات، آنقدر سخت نیستند که وسوسه شوید آن ها را رها کنید. این تغییرات اساسی کوچک اما مهم در شیوه ی زندگی شما می توانند به کاهش وزنتان کمک کنند.

ورزش

گام اول

هر روز حداقل 30 تا 60 دقیقه فعالیت بدنی انجام دهید. به گفته ی وزارت بهداشت و خدمات انسانی آمریکا، هرگونه فعالیتی بهتر از این است که هیچ فعالیتی انجام ندهید، بخصوص با بالا رفتن سنتان. فعالیتی را انتخاب کنید که از انجام آن لذت می برید، مانند پیاده روی، دوچرخه سواری یا حتی باغبانی، و آن را عمدا پر تحرک کنید.

افرادی که تحرک ندارند، نه تنها با بالا رفتن سن دچار افزایش وزن می شوند، بلکه در معرض خطر بیشتر ابتلا به بیماری های قلبی و دیابت نیز قرار می گیرند.

گام دوم

میوه های تازه و سبزیجات، محصولات غلات کامل و گوشت های بدون چربی مانند مرغ بدون پوست بخورید. محیط خانه تان را از مواد غذایی به شدت فراوری شده و سرشار از قند و چربی پاک کنید.

غذاهایی با ارزش غذایی کم یا صفر، در نهایت براحتی بعنوان چربی در بدنتان ذخیره می شوند. در مقابل، مواد غذایی پر فیبر و مغذی، سرعت فرایند گوارش شما را کند می کنند، و مانع آن می شوند که احساس گرسنگی کنید و سرعت سوخت و ساز بدنتان را هم افزایش می دهند. مواد غذایی مغذی به کاهش خطر ابتلا به بیماریهای قلبی، دیابت و سرطان نیز کمک می کنند.

گام سوم

در طول روز بجای سه وعده ی غذای بزرگ از چندین وعده ی غذایی کوچکتر استفاده کنید. با بالا رفتن سن، فرایند هضم شما کمی کندتر می شود و خوردن چند وعده ی غذایی کوچکتر به غلبه بر این مشکل کمک می کند. علاوه بر این، چندین بار غذا خوردن در روز، سطح قند خون شما را متعادل نگه می دارد، بنابراین در نهایت بخاطر افت قند خونتان احساس گرسنگی نمی کنید.

گام چهارم

از آنجایی که بسیاری از افراد تا 50 درصد بیشتر از کالری توصیه شده ی روزانه شان غذا می خورند، پس مواظب اندازه ی سهم غذایتان نیز باشید، و برچسب مواد غذایی را بخوانید. هرگز مستقیما از درون یک بسته یا جعبه چیزی نخورید. وقتی مقدار زیادی غذا در مقابل شما باشد، ادامه دادن به غذا خوردن کار بسیار آسانی است، و حتی ممکن است بیشتر از یک سهم غذایی بخورید.

گام پنجم

حداقل سه روز در هفته به مدت 30 دقیقه با وزنه تمرین کنید یا تمرینات مقاومتی انجام دهید. تقویت ماهیچه های شما سوخت و ساز بدنتان را بالا نگه می دارد و به شما کمک می کند که وزن کم کنید. افزایش توده ی عضلانی با تمرینات قدرتی به بهبود تعادل و کاهش استحکام استخوان ناشی از بالا رفتن سن نیز کمک می کند.

مانند تمرینات هوازی، انجام هر مقدار و هر نوع تمرین قدرتی بهتر از هیچی است. بنابراین فعالیت هایی را پیدا کنید که متناسب با سبک زندگیتان باشند، مانند بستن وزنه به دست یا مچ پا در هنگام پیاده روی.

نکته مهم : لطفا قبل از ایجاد تغییرات عمده در رژیم غذایی یا سطح فعالیت بدنی تان، با پزشکتان مشورت کنید.

 

منبع : namnak.com
مطالب مرتبط :

پاسخ دهید