18
محل تبلیغ شما
18
محل تبلیغ شما

اقتصاد > انرژی – مهر نوشت:

یک مقام مسئول در شرکت ملی گاز ایران، جزئیات فراخوان جذب سرمایه‌گذاری برای احداث و اجرای واحدهای مینی LNG در ایران را اعلام کرد.

مدیر گازرسانی شرکت ملی گاز ایران، از اعلام و انتشار آگهی فراخوان دعوت از سرمایه گذاران و علاقه مندان به منظور احداث واحدهای LNG مقیاس کوچک و متوسط خبر داد.
مهندس ناصر ابراهیمی با اعلام این خبر گفت: به منظور توسعه کاربرد LNG در کشور، تنوع بخشی به روش های عرضه و صادرات گاز و بالا بردن پایداری شبکه به ویژه در روزهای سرد سال، بر اساس این فراخوان شرکت ملی گاز ایران از علاقه مندان احداث واحدهای LNG مقیاس کوچک و متوسط دعوت به سرمایه گذاری می کند.

ابراهیمی گفت: بر این اساس شرکت ملی گاز تعهد می نماید در 8 ماه ابتدایی سال ( از ابتدای فروردین تا انتهای آبان ماه ) گاز طبیعی مورد نیاز واحدهای LNG مقیاس کوچک و متوسط را در نقطه مورد توافق تامین و در اختیار آنها قرار دهد.

او با اشاره به اینکه شرکت های متقاضی باید دارای تجربه در امر تولید صنعتی بوده و نیز توانایی کافی برای تامین آورده نقدی برای احداث واحدهای LNG مقیاس کوچک و متوسط متناسب با ظرفیت درخواستی را به تشخیص شرکت ملی گاز ایران دارا باشند، یادآوری کرد: تعیین ظرفیت واحد به عهده سرمایه گذار است ، ولی نقطه احداث واحد باید با تایید شرکت ملی گاز ایران تعیین شود، همچنین هزینه احداث خط لوله اختصاصی انتقال گاز با سرمایه گذار خواهد بود.

مدیر گازرسانی با بیان اینکه میزان ظرفیت ذخیره سازی LNG درهر واحد بستگی به نظر خود سرمایه گذار دارد، افزود: هر تولید کننده (سرمایه گذار) مکلف است دست کم نیمی از LNG تولیدی خود را از طریق بورس انرژی به فروش برسانند.

ابراهیمی، قیمت ماهانه گاز تحویلی به واحدهای LNG مقیاس کوچک و متوسط تا پایان سال 1400 را به ازای هر میلیون بی تی یو 3.3 دلار و از ابتدای سال 1401 تا پایان سال 1405 را به میزان2.8 دلار کمتر از متوسط قیمت فروش هر میلیون بی تی یو LNG در بورس اعلام و افزود: قیمت ها در مناطق مختلف تولید متفاوت خواهد بود.

او با بیان اینکه تولید کنندگان و خریداران LNG مجاز خواهند بود LNG تولیدی و یا خریداری شده را صادر نمایند، یادآور شد: هر مقدار LNG که متناسب با نیاز شبکه مورد نیاز شرکت گاز باشد ، براساس توافق این شرکت با تولید کنندگان LNG از نظر مقدار و زمان بندی تحویل ، به قیمت معادل متوسط وزنی قیمت معاملاتی 30 روز پی در پی در بورس انرژی توسط شرکت ملی گازایران خریداری خواهد شد.

مدیر گازرسانی گفت: درصورتی که هریک ازسرمایه گذاران به اقداماتی مبادرت نمایند که منجر به ترویج مصرف LNG در سامانه های حمل و نقل بین شهری، ریلی و شناورها شود، متناسباً از تسهیلات بند ‹‹ ق ›› قانون بودجه سال 1393 نیز برخوردار خواهند شد.

ابراهیمی گفت: سرمایه گذاران مکلفند استانداردهای فنی ، ایمنی و زیست محیطی مورد تایید شرکت ملی گاز ایران را در احداث و بهره برداری از واحدهای مورد بحث مراعات کنند. وی با اشاره به اینکه متقاضیانی که با ایشان موافقتنامه احداث واحد LNG منعقد می شود ، باید ضمانتنامه ای به ارزش 3درصد سرمایه گذاری برآورد شده برای احداث واحد پیشنهادی را به شرکت ملی گاز ایران ارایه کنند، خاطرنشان کرد: این ضمانت نامه پس از انجام 10 درصد ارزش سرمایه گذاری ، آزاد خواهد شد.

گفتنی است، علاقه مندان اعم از شرکت های ایرانی و خارجی می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر و نیز ارائه تقاضاهای خود تا تاریخ 30/11/93 به امور گازرسانی به صنایع و نیروگاهها با ارسال کنند.

231

منبع : www.khabaronline.ir

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.